Sohbetin Önemi

Sohbet; Sözlüklerde söyleşi, muhabbet, diyalog gibi manalara gelmektedir. Sohbet aslında bu terimlerin 3’ünü de kapsayan bir durumdur.

Muhabbet; İki veya daha fazla insanın hislerini de ortaya koyarak gönülden bir iletişim kurma halidir. Hem düşünceleri hem duyguları içine alır.

Söyleşi; Karşılıklı olarak daha çok belli bir konu üzerinde çok derin olmayan sohbetleri içerir.

Diyalog; iki yada daha fazla insanın iletişim halinde olmasıdır.

Sohbet ise hem kalben olan muhabbeti, hem konuya odaklı bir söyleşi hem de karşılıklı iletişime dayalı bir diyalogdur. Yani Sohbet tamamen bizlerin kalbine, düşüncelerine bağlı olarak ilerleyen geniş bir okyanus misalidir.

İnsanların gönül kapılarını aralamak, düşüncelerinde var olan derinlikleri görebilmek için sohbet şarttır. Vazgeçilmez bir insani özelliktir.

Hayvanlar, bitkiler insanların aksine sohbetten mahrumlardır. Tamamen içgüdüsel bir hayat yaşarken, insan toplumsal bir varlık olarak her an diğer bireylerle iletişim halindedir. BU iletişimin en genel adı da “Sohbet” olmaktadır.

Sohbet insanı etkileyen bir hal olduğu için, kimlerle ne derece sohbet etmek, kimlerle hangi mesafede durmak gerektiğini iyi ayarlamak gerekir.

Âlimlerle sohbet eden insan güzelliklerin kapısını aralarken, cahille sohbet eden insan, cehaletin kapısını, zalimle sohbet eden insan ise zulmün kapısını aralayacaktır. Yalancıyla oturup kalkan kişi zamanla yalan konuşmaya başlayacak, Boş muhabbet edenle oturan ise manadan uzaklaşacaktır. Yani Sohbet insanın karakterini ve akıbetini etkileyen önemli bir husustur.

Sohbet konusunda temel seviyede bir muhabbet hali haricinde, muhatabımızı seçerken özen göstermeliyiz. Unutmayalım ki Bülbül Güle, Karga çöplüğe götürecektir bizleri…

Sohbetiniz bol ve muhatabınız hayırlı olsun…

Yazımı Yunus Emre’den bir nakaratla bitirmek isterim…

Kalp Kapısı

Yunus Emre diyor ki:

Erenlerin sohbeti, ele giresi değil.

Sohbete kavuşanlar, mahrum kalası değil.

Gezmek gerek her yeri, bulmak için, bir eri,

Sarraf tanır cevheri, herkes bilesi değil.

Bir pınarın yanına, kapalı testi kona,

Kırk yıl orada dura, kendi dolası değil.

Sohbetle parlar iman, talip kazanır irfan.

İnsanı arif yapan, fesi, hırkası değil.

Önce doğru iman et, haramdan el etek çek

Ruha gıdadır sohbet, badem helvası değil.

 

Hepinize Hayırlı Hoş Sohbetler Dilerim…

yazan: Hak Sohbeti

https://i2.wp.com/www.islamisohbetchat.com/wp-content/uploads/2021/08/Sohbet-Gonul-Kapisidir.webp?fit=550%2C280&ssl=1https://i2.wp.com/www.islamisohbetchat.com/wp-content/uploads/2021/08/Sohbet-Gonul-Kapisidir.webp?resize=150%2C150&ssl=1hak sohbetiGenelislami sohbet yazılarıGönül Sohbetleri,Muhabbet Etmek,Sohbet Muhabbet Söyleşi,Sohbet Seçimi,sohbeti islam,Sohbetin Önemi
Sohbetin Önemi Sohbet; Sözlüklerde söyleşi, muhabbet, diyalog gibi manalara gelmektedir. Sohbet aslında bu terimlerin 3’ünü de kapsayan bir durumdur. Muhabbet; İki veya daha fazla insanın hislerini de ortaya koyarak gönülden bir iletişim kurma halidir. Hem düşünceleri hem duyguları içine alır. Söyleşi; Karşılıklı olarak daha çok belli bir konu üzerinde çok derin olmayan...